NARODOWE CZYTANIE '2019 W ŻABIKOWIE !

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Ma ona na celu popularyzację czytelnictwa i uwrażliwianie na piękno literatury polskiej.

Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W ubiegłym roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości czytano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Tegoroczna, ósma już edycja, poświęcona jest polskim nowelom. Wybrano osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie.

Są to:

- Dobra pani Elizy Orzeszkowej,

- Dym Marii Konopnickiej,

- Katarynka Bolesława Prusa,

- Mój ojciec wstępuje do strażaków ,
(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza,

- Orka Władysława Stanisława Reymonta,

- Rozdzióbią nas kruki, wrony ... Stefana Żeromskiego,

- Sachem Henryka Sienkiewicza,

- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

W specjalnym liście Pan Prezydent napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość
w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Przypomina o ich aktualności
i naukach z nich wypływających. Lektury bowiem uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością
i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

We wtorek, 10 września 2019 roku, w parku znajdującym się przy Szkole Podstawowej w Żabikowie, także rozbrzmiały fragmenty nowel. Zaprezentowali je zarówno uczniowie klas II - VIII, jak i nauczyciele.

Spotkaniu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji i do zobaczenia za rok.

mgr Anna Żurawska