MOWA NASZA, NASZ JĘZYK JEST NASZYM NAJWIĘKSZYM SKARBEM KULTURY.
BRONIĄC GO, BRONIMY SAMEJ ISTOTY KULTURY.

J. IWASZKIEWICZ

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mają przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. W naszej szkole ten dzień świętowaliśmy po feriach - 28 lutego pod hasłem Poprawna polszczyzna na co dzień.

Na początku uczeń klasy V - Jakub Piekarski przypomniał historię tego dnia, a uczennice klasy VII w krótkiej części artystycznej starały się uświadomić całej społeczności szkolnej, że bez ojczystej mowy i historii naród zamieni się w bezimienny kraj.

Następnie dla przedszkolaków i uczniów klas młodszych panie Anna Struczyk i Katarzyna Mikulska przygotowały zabawy językowe
w postaci ortograficznych zagadek i wierszyków. Dzieciaki poradziły sobie z nimi wyśmienicie.

Chętni nauczyciele, uczniowie klas IV - VII pięknie czytali zabawne opowiadania, które wyjaśniały znaczenie frazeologizmów funkcjonujących w codziennym języku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się łamańce językowe i kalambury z przysłowiami. Były one dużym wyzwaniem, a jednocześnie okazją do wspólnej zabawy
i uśmiechu.

Na koniec starsi uczniowie zmierzyli się w międzyklasowych rywalizacjach, rozwiązując zróżnicowane zadania poprawnościowe. Towarzyszyły temu duże emocje i widać było zaangażowanie wszystkich klas. Po każdej konkurencji uczniowie prezentowali swoje odpowiedzi. Nad poprawnością językową czuwała polonistka pani Małgorzata Czech.

Dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy otrzymali owocowe słodkości. Mamy nadzieję, że to spotkanie pozwoliło naszym uczniom poznać bądź utrwalić zasady poprawnego posługiwania się językiem polskim w mowie i piśmie. Społeczność szkolna miała okazję uświadomić sobie, że język polski jest naszym skarbem narodowym, o który należy dbać i pielęgnować.

mgr Małgorzata Czech