1 września 2015 r. w Szkole Podstawowej w Żabikowie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2015/2016

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/16 odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Jak zwykle część oficjalną rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała dyrektor Teresa Łukaszczuk serdecznie witając zgromadzonych uczniów, rodziców, pracowników szkoły, a także przedstawiła grono pedagogiczne, do którego dołączyła pani Anna Żurawska - nauczycielka języka polskiego oraz historii.

Prezentujemy obszerny fragment przemówienia pani dyrektor:
"(...)W powietrzu wciąż jeszcze pachnie latem, mimo że już niebawem liście zaczną stopniowo zmieniać swoją barwę. Tragiczny wrześniowy poranek, którego obchodzimy właśnie okrągłą, 76. rocznicę, był pewnie całkiem podobny do dzisiejszego. Przez liście, które już za chwilę miały zacząć złocić się i brązowieć, migotały wesoło promienie letniego słońca, A lato - jak pisał poeta Konstanty Ildefons Gałczyński - było piękne tego roku. I na ziemi tego roku było tyle wrzosu na bukiety, mimo że świat w takim kształcie, w jakim znali go Wasi rówieśnicy z tamtego okresu, w jednej chwili przestał istnieć, a wraz z nim kwiaty, piękno, spokój.
Wtedy w 1939 roku zostaliśmy sami, mimo deklaracji i podpisanych traktatów pozwolono na to, by samotna Polska padła pod ciosami hitlerowskiego totalitaryzmu. Dziś sytuacja jest inna - jesteśmy ważną częścią Unii Europejskiej i bardzo ważnym partnerem w Pakcie Północnoatlantyckim. Najsilniejsze państwa świata, takie jak Stany Zjednoczone, nie wahają się umacniać w naszym regionie swojej militarnej obecności.
Dlaczego Wam o tym mówię? Cóż, przede wszystkim po to, by uświadomić Wam coś, z czego pewnie nie zdajecie sobie sprawy: jak ogromne macie szczęście, że urodziliście się w innym czasie, w innym miejscu, w zupełnie innym świecie. Nie znacie innej rzeczywistości, więc to dla Was oczywiste, że możecie decydować o sobie i swojej przyszłości, jesteście obywatelami wolnego kraju, macie nieograniczone możliwości i właściwie nie ma dla Was szczytów nie do zdobycia. Wolność została Wam dana, ale chciałabym, abyście nigdy nie zapominali, że to szczególny dar, o który musicie dbać. (...).
W gronie nauczycielskim naszej żabikowskiej placówki witam Panią Annę Żurawską, która będzie uczyła Was języka polskiego i historii. Życzę Pani sukcesów i pomyślnego rozwoju w nowym miejscu pracy.
Nowy rok szkolny będzie kontynuacją wielu dotychczasowych działań. Będziemy więc nadal konsekwentnie realizować podstawę programową i wymagania wobec szkół. Więcej uwagi poświęcimy też indywidualnemu podchodzeniu do potrzeb uczniów, wciąż odkrywając ich uzdolnienia i zainteresowania. W każdym uczniu drzemie bowiem jakiś talent, każdy ma inne potrzeby rozwojowe, możliwości i pasje. Chcemy te pasje rozbudzać i rozwijać. Niezbędna jest do tego pomoc rodziców - współtwórców szkoły blisko z nią współpracujących. Potrzebni są także nauczyciele z pasją, którzy potrafią umiejętnie wykorzystać różne możliwości wzbudzenia zainteresowania uczniów. Bo szkoła to nie tylko lekcje, to także różne inne formy działań, dzięki którym uczniowie mogą uczyć się współpracy, zaangażowania, aktywności obywatelskiej, wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Szkoła, która potrafi tego nauczyć, odpowiednio motywować uczniów, rozwijać ich talenty, to prawdziwa szkoła z pasją.
W nowym roku szkolnym 2015/2016 uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom i przyjaciołom szkoły życzę samych sukcesów, wiele wytrwałości oraz spełnienia wszystkich zamierzeń i planów. Mam nadzieję, że w rozpoczynającym się roku szkolnym pedagodzy przygotują dla swoich uczniów ciekawą i bogatą ofertę edukacyjną, dzięki czemu nauka w szkole będzie dla nich szczególnie interesująca i pasjonująca.
Życzę wszystkim samych sukcesów, Wam drodzy Przyjaciele dobrych ocen, a Wam kochani Nauczyciele dużo cierpliwości i wytrwałości. Rok szkolny 2015/16 uważam za otwarty."

My również życzymy Pani Dyrektor powodzenia w realizacji zamierzeń i osobistej satysfakcji.

Natalia Trochonowicz