225 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 29 kwietnia w naszej szkole świętowaliśmy niezwykle ważne dla naszego kraju wydarzenie - 225 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Polska na przestrzeni tysiąca lat przechodziła różne wydarzenia radosne i bolesne. Dla wszystkich Polaków majowe święto jest dniem szczególnym. Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.

W uroczystości nie zabrakło biało - czerwonej flagi państwowej oraz nazwisk Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego. Po odśpiewaniu hymnu narodowego zaprezentowano montaż słowno - muzyczny, który przygotowali uczniowie klas IV i V pod czujnym okiem niżej podpisanej. Piątoklasiści wcielili się także w postacie historyczne: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz przedstawicieli Austrii, Prus i Niemiec. Byliśmy świadkami I rozbioru Polski, który miał miejsce w 1772 roku. Mogliśmy również na własne oczy zobaczyć rodzące się talenty aktorskie naszych wychowanków. Dopełnieniem całości były pieśni patriotyczne przepięknie wykonane przez nasze "etatowe słowiki" - Małgorzatę Niebrzegowską i Sandrę Wągrodną z klasy IV. W uroczysty nastrój wprowadziły nas także dekoracje wykonane przez Panią Ewę Kondraszuk oraz biało - czerwone flagi łopoczące w rękach najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Na koniec uczniowie klas IV - VI, przygotowali przez Panią Monikę Fijałek, zatańczyli poloneza według kompozycji Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz". Ich taniec wzbudził zachwyt wśród wszystkich zebranych. Mogą o tym świadczyć wielokrotne oklaski.

Pani Dyrektor także zabrała głos. Odniosła się do wydarzeń sprzed 225 lat i pogratulowała uczniom udanego występu. Zaprosiła także wszystkich, w imieniu władz samorządowych Gminy, Miasta i Powiatu, do udziału w uroczystościach majowych w Radzyniu Podlaskim.

Apel z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. Jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Ten dzień przybliża nam fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci.

Anna Żurawska