28 stycznia 2015 r. TVP w ramach Internetowego Teatru dla szkół transmitowała bezpośrednio z Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim "Królową Śniegu" w reżyserii Jana Tomaszewicza i wg scenariusza Barbary Borys-Damięckiej. Ideą całego przedsięwzięcia jest przede wszystkim dotarcie ze sztuką do uczniów szkół położonych daleko od ośrodków kulturalnych.

DZIĘKI TEMU UCZESTNICZYMY W KULTURZE PRZEZ DUŻE "K"!

Oparta na znanej baśni Hansa Christiana Andersena "Królowa śniegu" to jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności za siebie i innych. Kawałek lodu, który nagle wpada w serce Kaja czyni go obcym dla przyjaciół. Kaj ulega złudzeniu innego, lepszego życia. Duński twórca napisał tę baśń dla wszystkich. Odnaleźliśmy w niej mnóstwo cudownych, niesamowitych przygód; magiczną podróż Gerdy i jej niezwykłych przyjaciół spotkanych w czasie drogi, piękną i czarodziejską krainę śniegu, mnóstwo emocji, barw a nawet zapachów. Była to także podróż w niebanalny świat, opowieść o tym co w życiu jest ważne i o co warto walczyć. Przed naszymi oczami odsłoniły się baśniowe krainy, a zarazem poezja teatru.

Przypowieść o dziewczynce, która przemierza cały świat dla ocalenia kochanego towarzysza dziecięcych zabaw. Wędrówka przez różne poziomy i odcienie baśniowej rzeczywistości jest dla niej przejmującym doświadczeniem, miłością w działaniu, praktyką życia - drogą z utraconego raju dzieciństwa w dorosłość.

Zaskakujące rozwiązania inscenizacyjne, setki kostiumów i częste zmiany scenografii to niewątpliwe atuty tego spektaklu docenionego przez większość widowni naszej szkoły.

Czasem też należy zmusić się do nieokazywania przejawów znudzenia uczestnictwem w przedsięwzięciu kulturalnym wymagającym od widza wysiłku nieco większego aniżeli zjedzenie kiełbaski z papierowej tacki podczas festynu o charakterze masowym.

Andrzej Kotyła