XII Dzień Papieski, który świętowaliśmy w całym kraju 14 października, upłynął w tym roku pod hasłem: "Jan Paweł II - Papież Rodziny". W Szkole Podstawowej w Żabikowie obchody tego święta miały miejsce 24 października 2012 r.

"...I ŻYĆ TAK, AŻEBY WIEDZIAŁ, ŻE MY TAKŻE GO KOCHAMY..."

Przygotowany pod kierunkiem tutejszej katechetki Anny Ochnio program poetycki wzbogacony prezentacją multimedialną takie właśnie niósł przesłanie. Ten dzień był okazją do podkreślenia szczególnego miejsca, jakie zajmowały małżeństwo i rodzina w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie Papieża. Stał się też pretekstem do refleksji na temat przykładu życia wielkiego Polaka poprzez treści w przystępnej formie stworzone, nawiązujące do najważniejszych jego wydarzeń.

Artystyczny wyraz przekazu wzmocniły melodie znanych i jakże pięknych pieśni ("Do Wadowic wróć", hymn Kongresu Eucharystycznego "Abyśmy byli jedno", wreszcie ukochana przez Ojca Świętego Jana Pawła II "Barka") śpiewane przez młodych artystów i odtwarzane za pośrednictwem naszego najnowszego i najnowocześniejszego nabytku - tablicy interaktywnej.

Gdy słyszę słowa o dzieciństwie "Lolka" śpiewane na melodię "Czarnej Madonny", czuję, że zdarzy się coś niezwykłego. I zdarzyło się! Społeczność szkolna w skupieniu wysłuchała perfekcyjnie przygotowanych recytacji czwartoklasistów i BYĆ MOŻE KTOŚ Z NAS STAŁ SIĘ DZIĘKI TEMU CHOCIAŻ TROSZECZKĘ LEPSZY?

Wielkie wrażenie zrobiło na słuchaczach wykonane przez Jana Pawła II "Pater noster". Ojcze nasz, jesteś z nami, chciałoby się wykrzyknąć i stwierdzić, jak w jednej z ostatnich strof tego pięknego programu:
Wstyd by było, mówiąc szczerze,
łzy wylewać, płakać, szlochać,
wiedząc, że jest tak szczęśliwy
i że stamtąd ... też nas kocha.
Lepiej modlić się i prosić,
aby wstawiał się za nami,
i żyć tak, ażeby widział,
że my także go kochamy.

Pani dyrektor Teresie Łukaszczuk nie pozostało nic innego, jak tylko pięknie podziękować wykonawcom i reżyserce tego niezwykłego spektaklu, pani Ani Ochnio za zgotowane przeżycia.

Warto dodać, że jak co roku z okazji Dnia Papieskiego trwała w całym kraju zbiórka na program stypendialny, prowadzony od 12 lat przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Pomocą jest objętych już 2500 osób z całej Polski. Ale to już kwestia hojności dorosłych. Dzieci zrobiły swoje - i to jak!

Andrzej Kotyła