Organizatorem programu "Śniadanie daje moc" jest Partnerstwo dla Zdrowia - wyjątkowa koalicja: Danone, Lubella, marki Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka - wiodącej w kraju instytucji naukowej i medycznej. Zawiązano ją w 2006 roku w celu skutecznego przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. 8 listopada 2012 r. Szkoła Podstawowa w Żabikowie włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji.

"Śniadanie daje moc" - do nauki i zabawy!

Wychowawczynie klas młodszych: Anna Koczkodaj, Anna Struczyk i Katarzyna Mikulska zorganizowały dla klas I - III Dzień Zdrowego Śniadania.

W ramach edukacji zdrowotnej przeprowadzona została pogadanka na temat zasad prawidłowego odżywiana, szczególnie tych, które dotyczą dzieci. Podkreślona została zwłaszcza rola śniadania, jako nie tylko pierwszego w ciągu dnia, ale i najważniejszego posiłku - oczywiście bez lekceważenia pozostałych. Nie ma wątpliwości, że dzięki zdrowemu śniadaniu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

Dzieci zjadły wspólne śniadanie przygotowane przez siebie pod kierunkiem swoich pań. Składało się ono wyłącznie ze zdrowych produktów, zatem zbrakło chipsów, hot dogów i hamburgerów, chociaż z tymi ostatnimi pewności nie ma - podobno kilku zostało przemyconych. Zachowano oczywiście wszelkie zasady higieny przygotowania posiłku.

Obowiązywała także wysoka kultura spożycia przygotowanego jadła - co najmniej jak w średniowiecznym wierszu Słoty "O zachowaniu się przy stole".

Dyrektorka szkoły Teresa Łukaszczuk podkreśliła, że program "Śniadanie Daje Moc" jest kolejnym działaniem w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia, które do dotychczasowych działań nakierowanych na walkę z niedożywieniem dzieci w Polsce chce dodać szeroko zakrojoną edukację najmłodszych oraz zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. Na koniec zaś - po aktywnym udziale w degustacji przygotowanych dań - pochwaliła smak i estetykę posiłku, a paniom, które już po raz drugi w naszej szkole zainicjowały i przygotowały tę lekcję kultury i dobrego wychowania - serdecznie podziękowała.

Aż żal, że mnie - leżącego w gorączkowej malignie - nie mogło tam być.

Andrzej Kotyła