Szkoła Podstawowa
w Żabikowie
Szkoła Podstawowa w Żabikowie

NARODOWE CZYTANIE

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Ma ona na celu popularyzację czytelnictwa i uwrażliwianie na piękno literatury polskiej.

Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później Trylogii Henryka Sienkiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Na 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości czytaliśmy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, zaś ubiegłoroczna edycja poświęcona była polskim nowelom.


W tym roku podczas 9. edycji Narodowego Czytania - lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.

Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach Balladynie i Alinie stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W środę, 9 września, cała społeczność szkolna zebrała się w parku znajdującym się przy Szkole Podstawowej w Żabikowie. Uczniowie wspólnie z nauczycielami po raz kolejny włączyli się w akcję Narodowego Czytania. Spotkaniu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Nie straszny był nam nawet wiatr. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w niej udział i do zobaczenia za rok.


mgr Anna Żurawska