1 marca ... Pamiętamy ...

Dzisiaj, 1 marca, chłopcy z klasy VI pod kierunkiem niżej podpisanej przygotowali krótki apel poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Tego dnia już po raz szósty w całej Polsce świętowano Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Związana jest z 60. rocznicą zamordowania przez komunistów w mokotowskim więzieniu przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. To także symboliczny akt uhonorowania najwyższej ofiary złożonej przez dziesiątki tysięcy żołnierzy podziemia powojennego w trakcie pierwszej komunistycznej dekady.

Najstarsi uczniowie naszej szkoły przekazali młodszym kolegom i koleżankom informacje o bohaterach tamtych czasów. Wyjaśnili, kim byli "Żołnierze Wyklęci", o co i z kim walczyli oraz jak ta walka ostatecznie się skończyła. Przedstawili także sylwetki najwybitniejszych żołnierzy podziemia niepodległościowego w latach powojennych na terenie Lubelszczyzny Wszyscy w skupieniu wysłuchali pieśni poświęconej tym Niezłomnym bohaterom.

Mamy nadzieję, że nie zginie pamięć o tych, którzy mieli odwagę walczyć do końca. O bohaterach, którzy swoją krwią dali świadectwo swej miłości do Polski.

Anna Żurawska