"Nie jesteś sam ..."

Dnia 29 stycznia 2016 roku Szkołę Podstawową w Żabikowie odwiedzili aktorzy Teatru Kurtyna z Krakowa. Już po raz kolejny w ramach Szkolnego Programu Profilaktyki przedstawili uczniom klas 0 - VI spektakl "Nie jesteś sam". Przedstawienie finansowane było przez GOPS.

Inscenizacja teatralna opowiadała historię Oli, uczennicy szóstej klasy szkoły podstawowej, która za moment przekroczy progi gimnazjum. Dziewczynka pragnęła, by rodzice i wszyscy wokół zaczęli ją traktować jak osobę dorosłą. Czuła obawę przed zmianami, które miały nastąpić. Ponadto jej ustabilizowane życie rodzinne wywróciło się do góry nogami. Na świat przyszedł młodszy brat Oli. Już cała uwaga rodziców nie była skupiona tylko na niej, a poza tym doszły jej nowe obowiązki.

Ola jest zrozpaczona. Wtedy w jej życiu pojawia się pan Kazimierz, rzekomy producent filmowy. Mężczyzna udziela jej pewnych rad, co zrobić, by stać się lubianą przez wszystkich. Dziewczyna postanawia spróbować. Musi tylko zrobić coś nieodpowiedzialnego i szalonego, uwiecznić to na zdjęciach i wrzucić do Internetu. Może to być zapalenie papierosa, napicie się alkoholu lub sięgnięcie po narkotyki bądź po łatwiej dostępne dopalacze.

W całej opowieści pojawia się jeszcze Tomek, uczeń gimnazjum i kolega Oli. Chłopiec z własnych doświadczeń wie, że to, co próbuje zrobić nastolatka jest niebezpieczne i może się źle skończyć. Nie tylko dla niej, ale dla wszystkich, których poczęstuje dopalaczami. W ostatniej chwili ratuje koleżankę. Niestety nie wszyscy mają tyle szczęścia. Spotkanie innych osób z panem Kazimierzem i dopalaczami kończy się tragicznie.

Teatr Kurtyna prezentuje inscenizacje poświęcone profilaktyce uzależnień i przemocy. Dyskusje z dziećmi odbyte po spektaklach są także ważnymi formami oddziaływania wychowawczego.

Uczniowie w skupieniu obejrzeli spektakl, a aktorów nagrodzili gromkimi brawami. Wielu z nich skłonił do refleksji, którymi dzielili się już w klasach z wychowawcami.

Aktorzy Teatru Kurtyna złożyli na ręce Pani Dyrektor Teresy Łukaszczuk podziękowanie za całokształt podjętych przez Nią działań, które umożliwiły realizację wszystkich spektakli.

Anna Żurawska