Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Żabikowie

"Czegóż płaczesz? - staremu mówił czyżyk młody -
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody".
"Tyś w niej zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce - i dlatego płaczę".

Tak tłumaczył narodowi nieprzemijającą i najważniejszą wartość w tyciu człowieka - wolność - Ignacy Krasicki. Tymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej w Żabikowie rozpoczęli część artystyczną poświęconą 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, uczennice klas IV – VI przedstawiły lekcję historii przygotowaną pod kierunkiem pani Anny Żurawskiej. Nad dekoracjami i rekwizytami czuwała pani Ewa Kondraszuk.

Podczas uroczystości nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca miłość do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny oraz trudną drogę do odzyskania wolności. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenia miały okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.

Podczas szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości głos zabrała także pani dyrektor Teresa Łukaszczuk, która wygłosiła pogadankę na temat historii Polski. Na zakończenie swoje utwory zaprezentowali uczestnicy Miejsko - Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej "Nie rzucim ziemi...". Ich występy publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Niełatwo jest zrozumieć takie pojęcia jak wojna czy niewola, ale właśnie poprzez organizację takich uroczystości możemy choć trochę przybliżyć te zagadnienia oraz uczyć patriotyzmu i szacunku dla ojczyzny.

Anna Żurawska