Muzyczna podróż na zachód

Dnia 11 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Żabikowie rozpoczęli piątkowy poranek od ...muzyki. Tego dnia odwiedziła nas "Podróżująca filharmonia" w osobie pana Marcina Jóźwika. Była to już czwarta część warsztatów rozwijających kompetencje emocjonalne zatytułowana "Muzyka sąsiadów z Zachodu". Program ten inspirowany jest metodami Carla Orffa oraz Weroniki Sherborn.

Celem przyświecającym prowadzeniu "Podróżującej filharmonii" jest idea KATHARSIS sztuki, rodem z antycznej Grecji - wewnętrzne oczyszczenie oraz przyjemność estetyczna, ponadto poznanie przez dzieci instrumentów muzycznych oraz historii muzyki.

W czasie występu uczniowie ćwiczyli techniki relaksacyjne oraz byli angażowani do zabawy przy muzyce. Mogli wcielić się w rolę dyrygentów i członków orkiestry. Brali udział w zgadywankach muzycznych, które tematycznie związane były ze zbliżającymi się świętami.

Spotkanie z "Podróżującą filharmonią" to prawdziwa lekcja muzyki. Służy rozwijaniu słuchu, głosu, poczucia rytmu. Przygotowuje młodych słuchaczy do odbioru dzieł wielkich mistrzów muzyki klasycznej, dostarcza również wielu doznań estetycznych. Posiada jeszcze jeden walor - wspomaga ogólny rozwój dziecka.

Anna Żurawska