4 lutego 2016 roku w Zespole Szkół w Zabielu miało miejsce podsumowanie Gminnego Konkursu Wiedzy "Wielcy Polacy - Maria Konopnicka" oraz Gminnego Konkursu Plastycznego "Wielcy Polacy - Ilustracje do utworów Marii Konopnickiej".

Celem konkursów było poszerzanie wiadomości na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej, popularyzacja literatury dziecięcej, propagowanie czytelnictwa wśród uczniów.

Na konkurs plastyczny "Wielcy Polacy - Ilustracje do utworów Marii Konopnickiej" wpłynęło 118 prac ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. Wśród nagrodzonych znalazły się ilustracje wykonane przez uczennice z naszej szkoły. Patrycja Książek z kl. III przygotowywana przez panią Katarzynę Mikulską i Wiktoria Niewęgłowska z kl. IV przygotowana przez panią Ewę Kondraszuk otrzymały wyróżnienia.

Niewątpliwy sukces odniosły nasze uczennice w Konkursie Wiedzy "Wielcy Polacy - Maria Konopnicka". Wzięło w nim udział 18 dzieci z terenu Gminy Radzyń Podlaski. Uczennica kl. III Maja Kitrasiewicz zdobyła maksymalną ilość punktów - 24 i zajęła I miejsce. Na drugim miejscu znalazła się Patrycja Książek zdobywając 23 punkty. Obie uczennice przygotowywała pani Katarzyna Mikulska. Wyróżnienia zdobyły uczennice klasy IV – Amelia Grochowska i Nikola Kuśmierowska. Uczennice przygotowywała pani Anna Żurawska.

Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe wręczyli: dyrektor Zespołu Szkół w Zabielu Wioletta Chmielarz, sekretarz Gminy Radzyń Podlaski Jarosław Ejsmont oraz przewodnicząca komisji konkursowej - Elżbieta Topyła.

Miłym akcentem kończącym uroczystość była degustacja pączków - wszak to tłusty czwartek.

Teresa Łukaszczuk