Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. By oddać hołd jej ofiarom, uczniowie klasy VI pod kierunkiem niżej podpisanej przygotowali krótki apel.

Data ta nie jest przypadkowa. 13 kwietnia 1943 roku Berlin podał komunikat o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Już dwa dni później moskiewskie radio oskarżyło Niemców o mord, sugerując, że dokonali tego w 1941 roku. Wersję tę upowszechniała komunistyczna propaganda, a za nią - władze PRL. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku, po 50 latach, do zbrodni przyznał się w imieniu narodu rosyjskiego prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow. Wśród zamordowanych na rozkaz Stalina strzałem w tył głowy 22 tysięcy Polaków byli nie tylko oficerowie Wojska Polskiego, ale także policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, lekarze, nauczyciele i prawnicy.

Starsi uczniowie przypomnieli wydarzenia związane z tą ogromną tragedią. Utrwalili ważne daty związane z II wojną światową, by młodsi koledzy i koleżanki znali historię swej ojczyzny. Uzupełnieniem ich słów był krótki film o zbrodni katyńskiej. Apel wprowadził nas w nastrój zadumy i refleksji.

Mija już 76 lat od zbrodni katyńskiej. Naszym obowiązkiem jest pamięć o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.

Anna Żurawska