Nasza kolejna wizyta w teatrze ... internetowym

Dnia 24 maja 2016 roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w spektaklu na żywo w ramach Internetowego Teatru dla szkół. Tym razem byli to "Krzyżacy" Teatru Miniatura ze studia TVP w Gdańsku. Spektakl został przygotowany w związku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza oraz wyjątkowym Festiwalem Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia Dwa Teatry - Sopot 2016.

Była to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Bardzo dynamiczna i nowoczesna. Historia jej bohaterów została opowiedziana w taki sposób, że potrafi wciągnąć widza w każdym wieku. Teatr lalkowy pozwala na ciekawe jej przedstawienie. Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował Mirek Kaczmarek.

Wszyscy aktorzy ubrani byli w jednolite niebieskie kombinezony, a laleczki bohaterów ulepiono z gliny. Całą przestrzeń uzupełniły wielkie makiety z grodami i miastami, które odwiedzali główni bohaterowie oraz tekturowe sylwetki bohaterów epizodycznych, "animowane" przez pozostałych aktorów. Zaś za ich plecami, na ekranie, mogliśmy obserwować wizualizacje lub obraz rejestrowany "na żywo" za pomocą kamer trzymanych przez aktorów.

Spektakl przykuwał uwagę naszych uczniów, zwłaszcza scena bitwy pod Grunwaldem. Może dzięki niemu o wiele łatwiej przyjdzie im zrozumienie tej powieści.

Anna Żurawska