Poznaliśmy świat Garmanna...

W czwartek 8 października o godz. 1000 uczniowie klas IV - VI już drugi raz w tym roku szkolnym przenieśli się na widownię teatru w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół. Tym razem był to warszawski Teatr Baj. Spektakl nosił tytuł "Świat Garmanna".

Spektakl powstał na podstawie utworów Stiana Hole - współczesnego norweskiego grafika i autora książek dla dzieci. Przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann - jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbują dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych.

Poznajemy Garmanna w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliża się chwila, w której po raz pierwszy pójdzie do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat - poza-domem. Jego widzenie świata zmienia się, w miarę jak chłopiec dorasta i poszerza się krąg jego doświadczeń. Możemy obserwować jego relacje z rówieśnikami, fascynujące w swej szczerości podejście Garmanna do Ciotek-Staruszek oraz śledzić rozwój jego przyjaźni z Panem Znaczkiem, w której życiowa mądrość, spokój i samotność starego człowieka spotyka się z ciekawością świata nieśmiałego chłopca. Dorastający bohater przeżywa swoje pierwsze zauroczenie. Już nie sam, ale wspólnie z Johanne stawiają pytania dotyczące istoty świata, szukając na nie własnych odpowiedzi. Mają też wspólną prawdziwie kosmiczną tajemnicę.

Już od pierwszych minut spektaklu na twarzach dzieci zagościły uśmiechy, które przeradzały się w wybuchy śmiechu. Autor pokazuje, przypomina, że uczucia są elementem życia każdego człowieka, a w przypadku dzieci przeżywane są wyjątkowo mocno. Podejrzewam, że to właśnie emocje, sposób ich przedstawienia i wyrażenia na scenie, stanowiły nie lada wyzwanie dla aktorów. Trzeba powiedzieć, że spisali się na medal. Wszystko jest tak realne choć to tylko teatr i technika komputerowa. Przeżyliśmy świat Garmanna i otworzyliśmy oczy na nasz świat.

Anna Żurawska