Obchody Święta Drzewa

Od 2003 roku w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa. Tegoroczna, 13. już edycja przebiega pod hasłem "czytamy drzewom". Zachęca więc nie tylko do sadzenia drzew, ale także dostrzeżenia związków pomiędzy naturą i literaturą. Drzewa od zawsze inspirowały pisarzy, bo ich symbolika jest niezwykle bogata. W wielu kulturach mają one magiczną lub nawet boską moc. Drzewo jest symbolem życia i odradzania się natury.

W piątek 9 października wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Żabikowie uczestniczyli w obchodach Święta Drzewa. Dzieci tego dnia ubrały się na zielono, przygotowały piękne rysunki przedstawiające drzewa.

O godzinie 1200 zebraliśmy się pod akacją, gdzie rozpoczęliśmy happening. Na początku przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Michał Parczyński, przypomniał, jakie obchodzimy święto oraz do czego drzewa są nam potrzebne. Następnym punktem programu było odczytanie wierszy o drzewach przez uczniów klas II - VI. Dzieci wygłosiły także hasła ekologiczne, po czym podniosły prawą rękę i złożyły uroczystą przysięgę: Obiecujemy być przyjaciółmi drzew. Będziemy o nie dbać i nie pozwolimy nikomu ich niszczyć. Zwieńczeniem uroczystości było zasadzenie trzech drzew, które upiększą teren wokół szkoły.

Pamiętajmy, że drzewa są elementem naszego krajobrazu. Przyzwyczailiśmy się do ich widoku i niestety często przechodzimy obok nich obojętnie, zapominając, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu i życiu całej planety - Ziemi. Otoczmy drzewa większą troską, zadbajmy aby było ich wokół nas coraz więcej.

Anna Żurawska