I my tam byliśmy....

Publiczne Gimnazjum im. hm. M. S. Lisowskiego w Czemiernikach i Czemiernickie Towarzystwo Regionalne już po raz jedenasty zorganizowały Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Marianny Bocian, który odbył się w sobotę 7 maja 2016 r. w tamtejszym gimnazjum.

Imprezę otworzył prezes stowarzyszenia, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Tadeusz Sławecki, który przywitał gości w osobach: przedstawiciela Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, starosty radzyńskiego Lucjana Kotwicy, przewodniczącego Rady Gminy Czemierniki Jana Skubiszewskiego, rodziny poetki, nauczycieli, uczestników i licznej publiczności.

W konkursie wzięło udział 43 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu radzyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego i łukowskiego, z czego w kategorii kl. I - III szkoły podstawowej 10 uczniów, z kl. IV - VI - 19.

Naszą szkołę w kategorii kl. I - III reprezentowali: Wiktoria Zając i Jakub Piekarski, w kategorii kl. IV - VI Anna Gryczka i Katarzyna Mazurek. Uczniów przygotowywały panie Anna Struczyk i Anna Żurawska.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, tym bardziej cieszy wyróżnienie przyznane przez komisję dla Jakuba Piekarskiego.

Wszyscy recytatorzy otrzymali za udział w konkursie dyplomy i upominki w postaci tomików wierszy M. Bocian pt. "Narodziny słowa". Laureatom wręczono cenne nagrody rzeczowe oraz zostali oni zaproszeni na wyjazd w dniu 13 maja 2016 r. do Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie na warsztaty kultury żywego słowa połączone koncertem laureatów. Dyplomami oraz tomikami wierszy uhonorowano także instruktorów i nauczycieli, a wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Józef Obroślak udzielił wszystkim cennych fachowych wskazówek a także podzielił się interesującą refleksją na temat poezji i jej roli w rozwoju osobistym każdego z nas.

Teresa Łukaszczuk