16 listopada 2012 r. w Żabikowie świętowały przedszkolaki. Z udzialem wójta Gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka odbył się tu finał programu edukacyjnego promującego prawidłowe nawyki higieniczne "Pogromcy zarazków".

"NA BĘBENKU MARSZA GRAM I O ZDROWIE SWOJE DBAM..."

... to było motto tego dnia w żabikowskiej placówce przedszkolnej, która otworzyła swe podwoje z początkiem bieżącego roku szkolnego. Od września przedszkolaki (w liczbie 13) pod kierunkiem swych wychowawczyń - Doroty Strzyż i Moniki Fijałek - realizowały program mający na celu wdrożenie skutecznych nawyków higienicznych pozwalających na uniknięcie infekcji.

Otwierająca uroczystość dyrektorka szkoły Teresa Łukaszczuk - po stosownych powitaniach - zwróciła się bezpośrednio do maluchów z apelem o przestrzeganie zasad czystości i o praktyczne stosowanie reguł, które w teorii dzieci pokazały znakomicie.

Poddane przez swoją Panią swoistemu egzaminowi, wypadły naprawdę imponująco. Ich popisy recytatorskie i wokalne także wzbudziły aplauz zgromadzonych starszych kolegów i licznie przybyłych rodziców.

Trzy i czterolatki - po próbie wiedzy i umiejętności, która była ich scenicznym debiutem - otrzymały z rąk pani dyrektor certyfikaty PRZEDSZKOLAKA - POGROMCY ZARAZKÓW, który stał się tym samym aktem mianowania na pełnoprawnego członka żabikowskiej społeczności edukacyjno-wychowawczej.

Pan wójt - w asyście swej współpracownicy Beaty Matejek - wręczył maluchom stosowne upominki i bardzo serdecznie pogratulował, podkreślając, że na terenie Gminy Radzyń Podlaski jest to pierwsza taka uroczystość, podczas której triumfują najmłodsi.

Dzieci z "zerówki" nie pozostały obojętne na te wyczyny maluchów. Ciesząc się, że w szkole są jeszcze młodsi od nich, poczęstowali bohaterów dnia lizakami ... i to na patyku!

"Jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę" - śpiewały m. in. maluchy, jednak niektórym nerwy leciutko puściły, co utrwaliło skrupulatnie baczne oko kamery pana Piotra Ochnio, który utrwalił fotograficznie i filmowo całe to spektakularne zajście.

Po wszystkim okazało się, że to jeszcze nie wszystko, bo rodzice małych debiutantów stanęli na wysokości zadania - podziękowali i zaprosili na słodki poczęstunek.

Andrzej Kotyła