10 września 2012 r. w sali filharmonii lubelskiej...

DARIA BOBER WŚRÓD LAUREATÓW! KONKURSU PLASTYCZNEGO Pt. "RPO ZMIENIA PRZYSZŁOŚĆ - NAMALUJ SWÓJ ŚWIAT"

Konkurs miał na celu promocję Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) oraz zwiększenie wiedzy o funduszach europejskich wśród najmłodszych mieszkańców regionu. Polegał na stworzeniu plakatu prezentującego efekty wykorzystania środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na Lubelszczyźnie. Forma była dowolna. Można było go namalować, naszkicować, zrobić wycinankę lub kompozycję z gotowych zdjęć. Prace oceniło profesjonalne jury.

Nagrody i upominki laureatom II edycji wręczył Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego podczas konferencji, która odbyła się w poniedziałek, 10 września w Filharmonii Lubelskiej.

- Jestem przekonany, że jeśli najmłodsi będą mieli możliwość korzystania z tego typu sprzętu, będą pierwszym w naszym województwie pokoleniem, które nie wyrośnie z tym genetycznym obciążeniem życia w Polsce B, z myślą że tu nic nie da się zrobić. Tablice poszerzą horyzonty tych dzieciaków, ponieważ zobaczą że istnieją rzeczy na świecie, które są dostępne w szkole nawet w najmniejszej miejscowości. Moim zdaniem tylko w ten sposób możemy budować otwarte, świadome społeczeństwo XXI wieku - wyjaśniał Krzysztof Hetman, marszałek województwa.

Do plastycznych zmagań zaproszono 822 szkoły ze 173 gmin województwa lubelskiego. Ostatecznie udział w konkursie potwierdziło 642 placówki. Na przygotowanie plakatu dzieci miały prawie dwa tygodnie (od 4 do 15 czerwca). 29 czerwca jury oceniło 556 prac, z których wybrało 173 najciekawsze i najbardziej oryginalne plakaty. Obok nagrody głównej, przeznaczonej dla zwycięskich szkół, niespodzianki otrzymali mali artyści oraz pozostałe dzieci biorące udział w zabawie.

Środki na przeprowadzenie obu edycji konkursu, łącznie z zakupem 213 zestawów edukacyjnych i pozostałych nagród oraz szkoleniami dla nauczycieli z obsługi nowych urządzeń, pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego (puli przeznaczonej na promocję programu) oraz budżetu województwa. Łącznie na ten cel wydano ponad 1,9 mln zł.

Najprzyjemniejszą częścią konferencji były: wręczenie nagród i upominków oraz poczęstunek.

Kiedy wszystkie nagrody zostały już rozdane, odbyła się krótka prezentacja możliwości tablicy multimedialnej. Wybrani uczniowie próbowali rozwiązać proste zadania logiczne. Jak się po chwili okazało, łamigłówki nie były wcale takie łatwe;-).

Nowoczesne, elektroniczne tablice i projektory multimedialne zawisną w 173 szkołach w województwie. - także w szkole Podstawowej w ŻABIKOWIE! Każdy z zestawów składa się z interaktywnej tablicy, projektora multimedialnego oraz oprogramowania. Montaż tablic potrwa do końca listopada tego roku.

Wśród laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Daria Bober z klasy szóstej do konkursu przygotowana przez panią Ewę Kondraszuk.

Andrzej Kotyła