Czwartkowe (06. 06. 13.) popołudnie wypełniła w Szkole Podstawowej w Żabikowie uroczystość podsumowania VI Miejsko-Gminnego Konkursu Ortograficznego, a zatem...

...jedna impreza - cztery szóstki!

W tym roku konkurs miał swój antyczny koloryt, co znalazło wyraz zarówno w doborze opartych o mitologię tekstów dyktand, jak też w oprawie artystycznej podsumowania, które na sali gimnastycznej naszej Alma Mater zgromadziło rzeszę entuzjastów poprawnie pisanej polszczyzny.

Rozpoczęło je (to podsumowanie) pełne wrażeń i humoru przedstawienie studentów z Lublina, którzy w ramach dwuosobowej grupy rekonstrukcyjnej przybliżyli nam realia starożytnego Rzymu - z okresu romańskiej republiki oraz z czasów wielkomocarstwowego cesarstwa. Podziwialiśmy uzbrojenie i strój rzymskiego legionisty i patrycjusza, różne rodzaje broni. Niektórzy - jak Karolina Świder i Mateusz Izdebski - mogli nawet stanąć w szranki i stoczyć zwycięską (?) walkę z prawdziwym, choć zrekonstruowanym gladiatorem.

Patronat nad naszym konkursem przyjął i nagrody ufundował Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, którego z radością powitaliśmy po przerwie. Wraz z panią dyrektor Teresą Łukaszczuk wręczył on nagrody książkowe dwudziestu jeden spośród 54 uczestników finału. Zwycięzców było jednak wielu, bo w szkolnych eliminacjach konkursu uczestniczyli bez mała wszyscy uczniowie zgłoszonych z terenu miasta i gminy placówek. Właśnie tę możliwość skonfrontowania umiejętności ortograficznych Radzynia i okolic podkreślono jako atut odbytego współzawodnictwa.

Po trudach wędrówki drogami prowadzącymi do Rzymu - a jest ich sporo, po uhonorowaniu Mistrzów i Wicemistrzów Ortografii wszyscy skorzystali z obficie przez rodziców zastawionego stołu szwedzkiego, który z Rzymem mało miał wspólnego - no chyba, że wziąć pod uwagę pierwszy atak, który powstanie Spartakusa imitował znakomicie.

A gdzie te cztery szóstki? Już wyjaśniam: szósty konkurs, szósty miesiąc roku, szósty dzień miesiąca i... szóstka za organizację, która należy się zwłaszcza naszej Szefowej, co podkreśliła na koniec pani Mariola Kubaczyńska z radzyńskiej Dwójki i co być może stanie się dobrym obyczajem podobnych wydarzeń.

Andrzej Kotyła

PROTOKÓŁ VI MIEJSKO-GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

Dnia 29 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej w Żabikowie odbył się VI Miejsko-Gminny Konkurs Ortograficzny.
W konkursie wzięli udział uczniowie z 8 szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Radzyń Podlaski.

W kategorii klas:

• III wzięło udział 14 uczniów;
  • IV wzięło udział 11 uczniów;
  • V wzięło udział 15 uczniów;
  • VI wzięło udział 14 uczniów;

Jury w składzie:

• Teresa Łukaszczuk - przewodnicząca,
  • Anna Struczyk - sekretarz,
  • Jolanta Grochowska - członek,
  • Bożena Łobińska - członek,
  • Anna Żurawska - członek,
  • Beata Spozowska - członek,
  • Katarzyna Mikulska - członek,
biorąc pod uwagę kryteria zawarte w regulaminie konkursu postanowiło, co następuje:

I MIEJSCE I TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII roku szk. 2012/2013 zdobyli następujący uczniowie:

Magdalena Borychowska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzyniu Podlaskim
    Kinga Rodak - Zespół Szkół w Zabielu