Szkoła Podstawowa
w Żabikowie
Szkoła Podstawowa w Żabikowie

13 listopada 2012 r. zagościł w naszej szkole Jacenty Ignatowicz z Żywca.

HAJDUKUJEMY AZ POD POWAŁY ... .

Ten wszechstronny muzyk i showman uraczył nas wspaniałą ludową muzyką oraz swoim niebywałym humorem. Opowiadał nie tylko o muzyce i górach, ale także o swoich spotkaniach z gwiazdami sceny, ekranu i polityki (m.in. Lechem Wałęsą, braćmi Golcami, Magdą Gessler, i wielu innymi). Na czym grał? To było imponujące instrumentarium: flety, fujarki, klarnet, saksofon, multanki, okaryna, harmonijka ustna, trombita, gęśliki, róg pasterski, dudy żywieckie, piła i... listek (taki prawdziwy - zerwany z drzewa). Łącznie wykorzystał 16 instrumentów.

Jacenty Ignatowicz - urodzony w Parczewie - mieszka w Żywcu, gdzie wraz ze swoimi dziećmi popularyzuje rodzimy folklor beskidzki. Gra na wszystkich instrumentach góralskich, a w czasie swoich występów, widzów raczy także góralską gawędą. Żywiecki muzyk zasłynął w programie "Mam talent", gdzie wygrywał melodie na zielonym listku.

To był doprawdy niezapomniany koncert. Dla niżej podpisanego również i z tego względu, że miał okazję wykonać z akompaniamentem artysty jeden z zaśpiewów górali żywieckich.

Dzieciom koncert się podobał, tym bardziej, że zawierał dużą dawkę elementów edukacyjnych... i o to chodzi!

Andrzej Kotyła

ZDJĘCIA