Obchody Dnia Edukacji Narodowej - 15 października 2012 r. - miały w naszej szkole - jak zazwyczaj - bardzo uroczysty i podniosły charakter.

"JEŚLI NIE CHCĄ O WAS POWIEDZIEĆ NIC DOBREGO, TO NIECH MILCZĄ..."

Te m. in. słowa powiedziała w swym wystąpieniu dyrektorka szkoły Teresa Łukaszczuk.

Najpierw jednak – po odśpiewaniu hymnu państwowego – serdecznie powitała wszystkich gości, którzy przybyli na uroczystość:

• przedstawiciela organu prowadzącego szkołę, Wiesława Mazurka Wójta Gminy Radzyń Podlaski,
  • nauczycieli i pracowników, którzy nie pracują już zawodowo w naszej szkole, ale sercem są zawsze z nami: Danutę Wachnik - poprzednią dyrektor szkoły, Wandę Pawełczak, Zofię Książek,
  • aktualnych nauczycieli i wychowawców oraz pracowników obsługowych szkoły,
  • rodziców z przewodniczącą Rady Rodziców, Aliną Zienkiewicz,
  • wszystkie dziewczęta i chłopców.

Pani dyrektor powiedziała m. in. :
Szanowni Państwo, drodzy Rodzice, Dzieci, Koleżanki i Koledzy Nauczyciele, wielce szanowni Goście - byli i aktualni i Pracownicy szkoły!

Dla nas - osób pracujących w tej szkole - praca nauczyciela to przede wszystkim radość. Radość ofiarowania dziecku cząstki samego siebie - cząstki naszej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. To jeden z nielicznych zawodów, w których nie tylko uczelnia, nie tylko praktyka pedagogiczna, ale także wzór mistrza liczy się nade wszystko.

Ta szkoła ma to szczęście, że nauczyciele w niej pracujący swoich mistrzów w zawodzie mieli. [...] Wszystkim nauczycielom życzę dużo zdrowia, którego nigdy dosyć, dużo pieniędzy, byście martwili się, jak je wydać, a nie jak przetrwać. Samych przyjaznych ludzi wokół siebie - takich, którzy jeśli nie życzą Wam dobrze, to niech nie życzą Wam źle; takich, którzy jeśli Wam nie chcą pomóc, to niech nie przeszkadzają; jeśli nie chcą o Was powiedzieć nic dobrego, to niech milczą, a jeśli chcą powiedzieć mimo wszystko, to niech powiedzą to najpierw Wam. Życzę niezmiennie hartu ducha, wytrwałości i uporu w realizacji celów i tych zawodowych i tych prywatnych, oraz spełnienia się wszystkich marzeń. Również pracującej aktualnie kadrze pedagogicznej życzę uznania uczniów, szacunku rodziców, docenienia przez zwierzchników oraz zwykłej ludzkiej sympatii. Bo nauczyciel lubiany to nauczyciel szczęśliwy, a szczęśliwy nauczyciel gwarantuje dzieciom bezpieczeństwo psychiczne, komfort edukacji i dobrą jakość tzw. usługi pedagogicznej.

Poinformowała także, że w ubiegły piątek - 12 października - podczas uroczystości wojewódzkich w Białej Podlaskiej, pan Wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki wręczając jej medal Komisji Edukacji Narodowej prosił o przekazanie nauczycielom i wszystkim pracownikom naszej szkoły wyrazów uznania, szacunku i podziękowań za trud codziennej pracy, zaangażowanie i pasję. Listy intencyjne z podziękowaniami i życzeniami przysłali też Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Jerzy Rębek, poseł Przewodniczący Podkomisji stałej ds. młodzieży Henryk Smolarz oraz Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego. Bardzo dziękujemy za życzenia.

Następnie pani dyrektor rozdała przyznane przez siebie nagrody. Otrzymali je w bieżącym roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji, wychowania i wyjątkowo ofiarnej pracy na rzecz szkoły i dzieci, następujące osoby: Monika Fijałek, Anna Koczkodaj, Ewa Kondraszuk, Jan Kondraszuk, Katarzyna Mikulska, Anna Ochnio, Anna Struczyk, Katarzyna Stolarczyk, Barbara Cieślak, Krystyna Mazurek, Bożena Mazurek, Marek Świercz.

Wiesław Mazurek, Wójt Gminy Radzyń Podlaski złożył wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia.

Na zakończenie części oficjalnej pani dyrektor zaprosiła zebranych do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez klasy: IV, V, VI. pod kierunkiem podpisanego nieco niżej.

Po uroczystości oficjalnej rodzice zaprosili nauczycieli i pracowników szkoły oraz gości na obiad. Wszystko było smaczne.

Andrzej Kotyła