Od początku XIX stulecia do II wojny światowej właścicielami majątku Żabików była rodzina Ośniałowskich pozbawiona własności po zakończeniu działań wojennych na tym terenie. Ich dziełem było dobudowanie piętra budynku.

W PRZEDEDNIU DNIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH CZCIMY PAMIĘĆ ZMARŁYCH

Jak co roku, uczniowie szkoły Podstawowej w Żabikowie odwiedzili grobowiec rodzinny Ośniałowskich, by uporządkować jego otoczenie z okazji zbliżających się obchodów dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Tym razem czwartoklasiści zapalili znicze, złożyli kwiaty i pomodlili się przy mogile rodu, do którego należał niegdyś budynek naszej szkoły. To dobra tradycja, ale i świadectwo naszego przekonania, że pamięć należy się wszystkim zmarłym - zgodnie dogmatem świętych obcowania (łacińskie communio sanctorum), głoszącym nadprzyrodzoną wspólnotę łączącą wyznawców Jezusa Chrystusa na ziemi i w czyśćcu ze zbawionymi w niebie i aniołami.

To była lekcja. Lekcja pamięci, historii, religii. Lekcja patriotyzmu.

Andrzej Kotyła