Przez dziesięć dni pogodnego lata, od 9 do 18 lipca 2012 r. uczniowie szkół Gminy Radzyń Podlaski wypoczywali nad Bugiem w malowniczej Wólce

"Oj, bierze mnie pokusa...
...żeby komuś dać całusa..."

...to tylko jedna z wielu zabaw - pląsów, które bawiły uczestników zorganizowanego przez Uczniowski Klub Sportowy EKO-TRAPER przy Szkole Podstawowej w Żabikowie Turnusu Trzeciego Kolonii Letnich w Ośrodku Wczasowym "Pod sosnami".

Dyrektorka tamtejszej podstawówki Teresa Łukaszczuk po raz trzeci bowiem zorganizowała placówkę wypoczynku letniego dzieci gminnych, którym być może nie dane byłoby wyjechać tego roku gdziekolwiek.

Wyjechać i bawić się radośnie wśród nadbużańskich lasów i przedżniwnych pól, przemierzać szlaki rowerowe i piesze urokliwych wiosek pogranicza, zdobywać sportowe laury kolonijnej spartakiady, (ringo, kometka, piłki: siatkowa, nożna, ręczna, tenisy: ziemny i stołowy, bilard) wreszcie pływać, taplać się i grać w piłkę wodną w czyściutkim basenie położonym pośród sosnowego drzewostanu.

Wszystko odbyło się pod opieką doświadczonej kadry wychowawców, przy wsparciu fachowej służby medycznej, no i oczywiście z zachowaniem mistrzostwa kulinarnego miejscowego personelu kuchni, który żywił nas - bez urazy Mam - czasem lepiej jak u mamy!

Do tego dyskoteki "pod sosenką", festiwal przebierańców, wspólne śpiewy przy akordeonie, no i obowiązkowo całodniowa wycieczka autokarowa do Białowieży ze zwiedzaniem multimedialnego supernowoczesnego Muzeum Przyrodniczego i Rezerwatu Zwierząt z żubrami na czele. To znaczy zwiedzanie było na czele z niżej podpisanym, żubry zaś były za ogrodzeniem, chociaż z ich perspektywy mogło to wyglądać całkiem odwrotnie. Różnica sprowadza się właściwie do tego szczegółu, który dotyczy odpłatności za bilety wstępu. Otóż: żubry i żubronie, koniki polskie i rysie, sarny, jelenie, łosie, dziki i wilki także miały to za darmo.

Bezpłatnie także większość tych dzieci spędziła cenny czas laby letniej dzięki hojności, dobrej woli i właściwemu rozumieniu pomocy społecznej ze strony Urzędu Gminy, a zwłaszcza pana Wójta Wiesława Mazurka, Szefowej GOPS i przewodniczącej GKRPA Marii Tarnowskiej oraz skarbniczki gminnej Aldony Roguszewskiej.

Dzięki Im wielkie za to, jako też i sponsorom, którzy wsparli przedsięwzięcie materialnie:

1. Kancelaria Notarialna Wiesława Kowalczyka,
  2. Firma Henryka Hałajki,
  3. PH Jacek i Mirosław Janowski,
  4. BS w Radzyniu Podlaskim.

Czy będą IV Gminne Kolonie Letnie za rok? Jeśli zdrowia, życzliwości Organu Prowadzącego i chęci wystarczy... czemu nie?

opisał, jak umiał,
weteran kolonijno-obozowych harców
Andrzej Kotyła

Post scriptum osobiste:
Stopień mojego wakacyjnego zużycia wskazuje, że jeszcze dam radę... jakiś czas.